Fabrika İlaçlama

Fabrika İlaçlama

İlaçlama, birçok sektörde ve alanda haşerelerden, böceklerden, kemirgenlerden ve diğer zararlılardan kurtulmak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Yaşam alanlarında ortaya çıkan böcekler ve haşereler önemli pek çok soruna neden almaktadır. Özellikle fabrika gibi çok fazla kişinin bir arada bulunduğu ortamlarda böcek istilalarının yaşanması başta sağlık olmak üzere pek çok açıdan da tehdit unsuru olarak karşımıza çıkabilir. Tahmin edilebileceği gibi fabrikalar sürekli olarak aktif olan ve çalışmaya devam eden yaşam alanlarıdır. Bu nedenle fabrikaların ilaçlanırken çalışması aksatılmayacak şekilde ilaçlanması gerekmektedir. Bu noktada en çok tercih edilen ilaçlama yöntemlerinden olan kokusuz ve jel ile ilaçlama yöntemi tercih edilmektedir. İlaçlama firmasında yer alan ekip fabrikada bulunan böcek türlerini, böceklerin miktarını ve hangi ilaçtan etkilendiklerini belirledikten sonra bu ilaçlama işlemi yapabilmektedir.

Bilindiği üzere insanlar en çok iş merkezlerinde, üretim yapılan, özellikle gıda üretimi olan fabrika gibi ortamlarda, bir araya gelmektedir. Bu alanlarda meydana gelebilecek böcek ve haşere istilaları da insan popülasyonunun fazla olmasından dolayı büyük sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu fabrikalar çoğunlukla hizmet sektöründe görev yaptığı için ürünler aracılığı ile böcekler ve bu böceklerin atıkları farklı noktalara istemeden de olsa gönderilebilmektedir. Bu sebeple fabrikaların böcek varlığında ve hatta böcek varlığı olmasa da ilaçlatılması gerekmektedir.

Bulaşıcı hastalıkların taşıyıcılığını en çok üstlenen grup ise haşere ve böcek grubu olduğundan dolayı bu yaşam merkezlerinin ilaçlamaları oldukça önemlidir. Bazı kişiler fabrika ilaçlama işleminin ne zaman yapılması gerektiği konusunda bilgi eksikliği yaşamaktadır. Aslında bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü her bölgede farklı böcek türleri farklı zamanlarda üreyip istilaya neden olmaktadır. Ancak fabrika sahipleri önlem amaçlı bir ilaçlatma yapmak istiyorlarsa yaz ayına girerken ve yaz ayından çıkarken ilaçlatma yapmaları yeterli olmaktadır.