Tahtakurusu İlaçlama

TAHTAKURUSUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Tahtakurularının vücutları ufak yapılıdır, alttan ve üstten basıktır. 3 çift ayakları bulunur.  Kan emen bir canlıdır. Kafalarında tehlikeyi algılayan antenler bulunur. Hızlı üreyen böceklerdir, yiyecek bulamadıklarında bile çok 2 yıla kadar  yaşayabilirler. Günde 3-5 defa beslenirler. Tahtakuruları kümeler halinde yaşarlar, 300 yumurtayı çatlaklara yerleştirip yumurtaların çatlamasını beklerler. Işığa karşı hassastırlar, bu yüzden geceleri aktiftirler. Kanatları olmadığı için uçamazlar.

TAHTAKURUSU NERELERDE YAŞAR?
Tahtakuruları gündüzleri evlerin  duvarlarındaki yarık ve çatlakların içerisinde barınır. Bütün tahtakuruları gece aktiftirler, gündüzleri yatak altlarında, döşeme aralarında ve duvar kağıtlarının arkasında saklanırlar. Evden eve eşyaların taşınması yardımıyla da yayılabilirler.

TAHTAKURULARI NASIL BESLENİRLER?
Tahtakuruları kan emerek beslenirler. İnsan ve hayvan kanını hortumları yardımıyla vücutlarına çekerler.

TAHTAKURUSUNUN ZARARLARI NELERDİR?
Tahtakurusu insanlardan çok fazla kan emdiği için kanı emdikleri yüzeyde şiddetli acılara ve kaşınmalara sebep olurlar. Pasteurella pestis, alerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi birçok hastalığı kanı emdikleri sırada insanlara bulaştırırlar.

TAHTAKURUSUYLA MÜCADELE YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Tahtakurusuyla bireysel olarak mücadele etmek mümkün değildir. Bu böcekler çok hızlı hareket ederler ve oldukça ufaktırlar, bir ilaçlama şirketiyle anlaşmak olası zehirlenmeleri önler ve hızlıca yayılmadan kalıcı bir çözüm sağlar.

TAHTAKURUSU ISIRIĞI NASIL OLUR?
Tahtakurusu ısırığı tıpkı sinek ısırığı gibi oldukça kaşınır ve sonradan şişmeye başlar. Sinek ısırığından farklı olarak şişme ve kızarıklıklar düz çizgiler halinde meydana gelir. Özellikle yüz, boyun, kol, bacak ve ellerde; kan damarlarının deri yüzeyine yakın olduğu yerlerde ısırmalar meydana gelir.

Nokta ilaçlama,  tahtakurusu ilaçlama sorunlarınızda sertifikalı personeller, uygun ekipmanlar ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı haşere ilaçları ile kalıcı çözümler sunar.